عوارض خروج دانشجویان
تحصیل در خارج از کشور

عوارض خروج دانشجویان

معافيت از پرداخت عوارض خروج دانشجویان به چه صورت است و چگونه انجام می‌شود؟

برای معافیت از پرداخت عوارض خروج دانشجویان باید مهر اجازه خروج دانشجوئی در پاسپورت خود داشته باشند. اما این مهر چیست؟

 مهر اجازه خروج دانشجویی مجوزی است که توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی (کنسولگری ها) ایران در خارج از کشور در گذرنامه درج و به واسطه آن صاحب گذرنامه می تواند به دفعات معین از کشور خارج شود.

چگونه مهر اجازه خروج دانشجویی اخذ کنیم؟

برای استفاده از تسهيلات دانشجوئی مانند: درج مهر اجازه خروج دانشجویی و معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور ، گذرنامه رایگان و استفاده از تسهیلات مربوط به ارز دانشجوئی باید ابتدا در بخش کنسولی سفارت تشكيل پرونده بدهید.

برای تشکیل پرونده در بخش کنسولی سفارت باید ابتدا در سامانه تاک  ثبت نام کنید. برای ثبت نام در سامانه تاک  لازم است مدارک زیر را قبلا اسکن نموده و برای بارگذاری آماده داشته باشید.

 1. کارت ملی یا شناسنامه متقاضی
 2. گذرنامه متقاضی
 3. کارت اقامت متقاضی
 4. آخرین مدرک تحصیلی (چنانچه مدرک تحصیلی قبلی شما از ایران است نیازی به ترجمه انگلیسی آن نیست و صرفا تصویر دانشنامه به زبان فارسی را بارگذاری کنید.)
 5. عکس جدید گذرنامه ای

پس از ثبت نام در سامانه تاک، می‌بایست گواهی اشتغال به تحصیل با تاریخ جدید و ممهور به مهر دانشگاه را از دانشگاه محل تحصیل گرفته و با کیفیت مناسب آپلود کرده و کد رهگیری دریافت نمائید.

پس از انجام مراحل بالا، می توانید تصویرمدارک فوق را همراه فرم تشکیل پرونده دانشجویی به منظور تائید نهایی به صورت حضوری و یا پستی به بخش کنسولی سفارت ببرید. توجه : اگر مدارک را به صورت پستی ارسال می کنید برای اعاده گواهی (های) تائید شده مورد نیاز خود، یک عدد پاکت خالی تمبردار با آدرس دقیق خود را نیز ارسال کنید.

اکنون پرونده شما در کنسولگری تشکیل شده و می‌توانید درخواست درج مهر اجازه خروج بکنید. برای این کار  با اصل گذرنامه معتبر خود و تکمیل فرم اجازه خروج دانشجویی به بخش کنسولیسفارت کشور محل تحصیل مراجعه نمایید.

توجه:

 • با توجه به لزوم داشتن اشتغال به تحصیل برای تشکیل پرونده در سفارت و گرفتن مهر اجازه خروج، بدیهی است دانشجویانی که برای ترم اول و شروع تحصیل به خارج می‌روند باید طبق روال عادی عوارض خروج خود را پرداخت نمایند.
 • آقایانی که برای تحصیل در خارج از کشور معافیت تحصیلی از خدمت سربازی گرفته اند، از ابتدا از پرداخت عوارض خروج معاف هستند. کافیست بعد از گرفتن ویزا از کشور مقصد به اداره امور دانشجویان مراجعه کرده و نامه برای اداره گذرنامه بگیرند و با مراجعه به اداره گذرنامه مهر اجازه خروج دانشجویی دریافت کنند.
 • مدت اعتبار مهر  اجازه خروج دانشجویی یکساله ( از اول مهرماه هر سال تا پایان شهریور ماه سال بعد ) بوده و دانشجو مجاز است در این مدت حداکثر سه بار از مرزهای مجاز کشور خارج شود مشروط بر اینکه مدت توقف در ایران جمعا بیش از چهار ماه نباشد. ( به عنوان مثال چنانچه دانشجویی در هر زمان از سال تحصیلی با ارائه گواهی تحصیلی به منظور اخذ اجازه خروج دانشجویی به نمایندگی مراجعه نماید اجازه خروج دانشجویی از تاریخ ۰۱/۰۷/۱۳۹۴ لغایت ۳۱/۰۶/۱۳۹۵ خواهد بود.)
 • اصل گواهی های اشتغال به تحصیل در دانشگاه می بایست در ترم تحصیلی جاری از سوی مقامات صلاحیت دار دانشگاه و به زبان انگلیسی صادر شده باشد و در آن به سال شروع به تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس، دکتری عمومی، دکتری تخصصی) دانشجو اشاره شده باشد.
 • متقاضیان استفاده از معافیت تحصیلی می‌بایست فرم درخواست مربوط به آن را نیز از سایت سامانه امور کنسولی دریافت و تکمیل نموده و همراه سایر مدارک به کنسولگری محل تحصیل تحویل دهند.
 • چنانچه مشمول قانون نظام وظیفه هستید مجوز استفاده از تسهیلات دانشجویی شما باید توسط یکی از وزارت های علوم، تحقیقات و فناوری و یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و از طریق سامانه تاک به این سفارت ابلاغ شده باشد تا بتوانید از تسهیلات مربوط به گذرنامه رایگان و مهر خروج دانشجویی برخوردار شوید.
 • در صورتی که دانشجو در اواخر شهریور قصد مسافرت به داخل کشور را داشته و بعد از اول مهرماه قصد خروج از کشور داشته باشند پس از ارائه مدارک مثبته و گواهی اشتغال به تحصیل مبنی بر اینکه برای ادامه تحصیل واجد شرایط لازم می باشد، درج مهر اجازه خروج دانشجویی برای سال بعد امکان پذیر است.
 • مهر اجازه خروج دانشجویی و یا صدور معرفی نامه برای دانشجویانی که به هر دلیل موفق به اخذ مهر اجازه خروج دانشجویی در نمایندگی ها نشده اند توسط وزارت امور خارجه  امکان پذیر نخواهد بود.
 • دانشجو و یا اعضاء خانواده (همسر و فرزندان تحت تکفل و ذکور تا سن مشمولیت)که با داشتن اجازه خروج دانشجویی وارد کشور می‌شوند به هنگام خروج از کشور نیاز به مراجعه به اداره گذرنامه نیروی انتظامی ایران و پرداخت عوارض خروجی ندارند.

امیدواریم مطلب” نحوه معافیت از عوارض خروج دانشجویان ” برای شما مفید بوده باشد. اگر سوالی در این زمینه دارید در پائین همین صفحه از ما بپرسید.

برای اطلاع از نحوه گرفتن ارز اولیه دانشجویی این مطلب را مطالعه بفرمایید.

اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید این مطلب را مطالعه کنید.

اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید این مطلب را مطالعه کنید.

اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید این مطلب را مطالعه کنید.

اگر قصد ادامه تحصیل در گرجستان را دارید این مطلب را مطالعه کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *