ارز دانشجویی
منتخب

ارز دانشجویی

در این مطلب در مورد ارز دانشجویی ، و مراحل گرفتن ارز دانشجویی صحبت خواهیم کرد.

نحوه دریافت ارز اولیه

برای گرفتن ارز اولیه دانشجویی متقاضیان باید مراحل زیر را طی کنند.

۱- ثبت نام در سایت نشا

اولین قدم برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام در سامانه نشا و تشکیل پرونده است. پس از ثبت نام به صورت الکترونیکی، شماره پرونده، نام کاربری و گذرواژه حساب کاربری به شما ارایه می شود که باید حتما این اطلاعات را نزد خود نگهدارید.

برای ثبت نام در سامانه نشا ابتدا باید وارد سایت شده و به قسمت ثبت نام مراجعه کنید.  (مرحله اول شروع ثبت نام) پس از موافقت با قوانین به (مرحله دوم انتخاب نوع ثبت نام) می‌روید که در این قسمت باید گزینه دوم یعنی سایر خدمات شامل:… را انتخاب کنید. در (مرحله سوم ثبت اطلاعات ثبت نام) اطلاعات خود را به صورت دقیق وارد کنید. مرحله بعد (بارگذاری فایل ها) است. مدارک مورد نیاز را باید طبق جدول زیر آپلود کنید.

تذکر: به فرمت و حجم فایل‌ها دقت کنید. اگر هنوز روادید شما صادر نشده می‌توانید به جای تصویر روادید و تصویر صفحات ورود و خروج گذرنامه، تصویر صفحه اول گذرنامه خود را قرار دهید. بدین ترتیب ۳ مورد آخر همه تصویر صفحه اول گذرنامه خواهد بود.

ارز دانشجویی

پس از بارگذاری فایل ها به (مرحله پنجم یعنی مرور و تایید ثبت نام) خواهید رسید. لطفا در این مرحله اطلاعات خود را به صورت کامل مرور کرده و از صحت آنها اطمینان حاصل کنید. پس از تایید اطلاعات، ثبت نام شما کامل شده و یک ایمیل حاوی نام کاربری ، گذرواژه و شماره پرونده برایتان ارسال خواهد شد.

۲- درخواست نامه ارز اولیه از سامانه نشا 

ابتدا با استفاده از نام کاربری و گذرواژه خود وارد سامانه نشا شده و در صفحه اول مطابق تصویر زیر گزینه مدیریت درخواست ها را کلیک کنید.

در صفحه باز شده مطابق تصویر بر روی گزینه ثبت در خواست نامه ارز اولیه کلیک کنید.نحوه گرفتن ارز اولیه دانشجویی

در مرحله بعد شما باید تصویر نامه پذیرش خود که مورد تایید وزارت علوم است را آپلود کرده و در خواست خود را ارسال کنید. اکنون پیامی مبنی بر مراجعه به اداره اعزام سازمان امور دانشجویان در تاریخ و ساعت مشخص  برای شما نمایش داده خواهد شد. که باید در آن تاریخ به اداره مراجعه بکنید. آدرس اداره امور دانشجویان:  میدان فردوسی، خيابان شهيد موسوی ( فرصت )، جنب هتل اسكان.

۳- مراجعه به اداره امور دانشجویان و تکمیل فرم

با مراجعه به اداره امور دانشجویان یک فرم ۳ برگی را پر خواهید کرد که حاوی اطلاعت شخصی شما، میزان شهریه دانشگاه،  هزینه شما در خارج از کشور و اطلاعات بانکی که معرفی خواهید کرد است. این فرم را به همراه کپی کارت پایان خدمت ،کپی مدرک دانشگاه یا تسویه حساب با دانشگاه، کپی نامه پذیرش، رسید پرداخت هزینه و کپی وقت سفارت و تیکت پیکاپ ویزا رو به کارمند مربوطه تحویل خواهید داد منتظر تماس اداره با شما خواهید بود که معمولا بین ۴ تا ۱۰ روز زنگ می‌زنند.

تذکر:

در برگ سوم فرم میزان ارز را به واحد ارزی کشور مقصد وارد کنید.

به دانشجویانی که بورسیه کامل از دانشگاه دریافت میکنند ارز اولیه تعلق نمی‌گیرد.

بانکی که معرفی خواهید کرد باید سامان یا تجارت باشد. نام شعبه ارزی و کد شعبه را حتما بنویسید.

برای دانشجویان آمریکا ارائه برگه A-20  ضروری است.

نامه پذیرش باید در سربرگ دانشگاه باشد.

حتما شماره تلفنی که می‌نویسید دائما در دسترس باشد.

شماره پرونده ای که از سایت نشا دریافت کردید را حتما همراه داشته باشید.

مبلغ ۳۴ هزار تومان در همان جا توسط دستگاه pos پرداخت کرده و رسید را ضمیمه مدارک کنید.

۴- مراجعه به بانک

پس از اینکه با شما تماس گرفتند به همراه مدارک زیر به بانک مورد نظر مراجعه خواهید کرد و با واریز  مبلغ ۶۰۰۰ دلار با نرخ ارز دولتی به ریال + ۱۰ میلیون وثیقه به حساب خود در آن شعبه منتظر رسیدگی بانک خواهید ماند و اگر انشااله مشکل خاصی پیش نیاد ۶۰۰۰ دلار ارز دانشجویی اولیه شما پس از ۱۰ الی ۲۰ روز آماده اس و میتوانید برید و از بانک تحویل بگیرید هزینه ارز از حساب خود شما کسر شده و ۱۰ میلیون باقی مانده تا زمان ارائه گواهی اشتغال به تحصیل که به تایید سفارت رسیده ، در حساب شما بلوکه باقی میماند.

مدارک لازک جهت ارائه به بانک:

۱- کد رهگیری (شماره پرونده سامانه نشا)

۲- کپی پاسپورت تمام صفحات

۳- ویزای معتبر

۴-  کارت ملی و شناسنامه دانشجو

۵- کارت ملی و شناسنامه پدر یا مادر

 تذکر: اگر چنانچه ویزای شما آماده نیست و بعد از گرفتن ویزا فرصت کافی (۱۵ روز) برای طی شدن پروسه بانکی را ندارید، می‌توانید با ارائه تیکت پاسپورت که سفارت به شما داده از بانک خواهش کنید پروسه را شروع کند و پس از ارائه خود ویزا ارز خود را دریافت کنید.

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه. اگر تجربه ای در این زمینه دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید و اگر سوالی دارید خوشحال میشویم کمکتون کنیم.

اگر قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید این مطلب را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *