قوانین ترکیه
ترکیه زندگی در ترکیه

قوانین ترکیه

در مطلب زیر به بررسی قوانین ترکیه می‌پردازیم که دانستن آن برای مسافران و همچنین کسانی که قصد اقامت در این کشور را دارند، خالی از لطف نخواهد بود.

رجیستر گوشی در ترکیه:

گوشی هایی که خارج از خاک ترکیه وارد این کشور می‌شوند، پس از ۱۲۰روز قفل خواهند شد و دیگر هیچ سیمکارتی در آن ها کار نخواهد کرد. برای همین قبل از ۱۲۰ روز به موبایل فروشی مراجعه و گوشی خود را ریجستر و یا از داخل ترکیه گوشی خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد رجیستر کردن گوشی این مطلب را بخوانید.

قوانین شرب مشروبات الکلی :

  • مصرف مشروبات الکلی در خیابان ممنوع است.
  • رانندگی در حالت مستی جریمه سنگین دارد .
  • از ساعت ۲۲:۰۰ به بعد مشروبات الکلی داخل فروشگاه ها به فروش نمی‌رسد .

دیگر قوانین ترکیه :

۱_برای خروج  فرش نو به گواهی خرید و برای خروج فرش کهنه به گواهی هیئت‌مدیره یک موزه نیازمندید.

۲_سرویسهای بهداشتی در ترکیه پولی بوده و صاحبان آنها مکلف به پرداخت مالیات درآمد خود می‌باشند. هزینه توالتهای عمومی حداکثر ۲ لیر  است.

۳_ مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت است،  اتباع ایرانی می بایست از کنسولگریهای ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند. حداکثر زمان برای اتمام مراحل ازدواج در ترکیه ۲ روزاست.

۴_ در صورتیکه مالک خودرو، در داخل خودرو حضور داشته باشد، منعی برای رانندگی ندارید و به راحتی می توانید تنها با یک گواهینامه ی بین المللی رانندگی کنید.

۶_ افراد دارای گذرنامه های با اعتبار کمتر از پنج ماه که قصد سفر به ترکیه را دارند برای تعویض پاسپورت خود پیش از سفر اقدام کنند در صورت عدم توجه به این موضوع، در هنگام ورود به فرودگاه استانبول، مبلغ ۳۲۵ لیر به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود که با محاسبه نرخ ۱۵۰۰ تومان برای هر لیر، این رقم معادل ۴۸۷ هزار تومان خواهد شد.

۷_ حضور بیش از سه ماه در ترکیه مستلزم اجازه رسمی از مقامات و تمدید مدت اقامت در ترکیه می باشد از این رو اقامت بیش از حد مجاز جریمه و حتی اخراج را به همراه خواهد داشت.

۸_به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضای این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید.

۹_چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. البته باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین ترکیه بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

۱۰_ اگر اقدام به فحشا و یا ایجاد آسیب های اجتماعی کنید اخراج خواهید شد.

۱۱_ ممنوعیت استعمال دخانیات در تمامی اماکن عَمومی سر بسته و امکان سیگار کشیدن در ورودی های سینماها، تئاترها، مراکز خرید، پارکهای کودکان، رستورانها و قهوه خانه ها و اماکن مشابه وجود دارد.

۱۲_ طبق قوانین ترکیه حمل داروهای ترک اعتیاد به ویژه متادون (Metadon) توسط مسافران به این کشور ممنوع است.

قوانین جدید اقامت در ترکیه در سال ۲۰۱۸ را در لینک زیر بخوانید:

قوانین اقامت ترکیه در سال ۲۰۱۸

شغلهای مور نیاز ترکیه


خدمات گروه نیکو در ترکیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *