استانبول کارت

استانبول کارت

 خیلی از هموطنان در ابتدای ورودشان به شهر استانبول به دلیل عدم اطلاع از وجود استانبول کارت ، پول بیشتری در ازای استفاده از وسایط حمل و نقل عمومی می‌پردازند. پس این مطلب را با دقت بخوانید.

استانبول کارت چیست؟

 استانبول کارت یا (آکبیل) همان کارتی است با آن می‌توانید سوار مترو، اتوبوس، تراموای یا کشتی شوید. هزینه استفاده از این وسایط نقلیه عمومی با استانبول کارت تقریبا 40% ارزانتر از سوار شدن با پول نقد است! قیمت یک بار استفاده از وسایط نقلیه عمومی در استانبول (بدون آکبیل) 4 لیر است. اما در صورت استفاده از کارت هزینه یک بار سفر 2.6 لیر است که بسیار به صرفه تر است. پس توصیه می‌کنیم به محض ورود، یک استانبول کارت تهیه کنید.

استانبول کارت را چطور تهیه کنیم؟

استانبول کارت را می‌توانید از دکه های روزنامه فروشی، فروشگاه های شوک و حتی از بعضی از فروشندگان سیمیت ( نوعی نان کنجدی معروف در ترکیه) تهیه کنید. قیمت خود کارت در تاریخ نگارش این مطلب در حدود 8 الی 10 لیر است. پس مواظب باشید بیشتر از این نپردازید.

استانبول کارت را چطور شارژ کنیم؟

شارژ کارت را باید با دستگاه های موجود در ایستگاه های مترو و واپور (کشتی های حمل و نقل شهری) انجام دهید. همیشه شاهد حضور هموطنانی در جلو این دستگاه هستیم که گیج شده اند و نمی‌دانند که چطور باید کارتشان را شارژ کنند. از طرفی هم زبان دستگاه ترکی است که به دردی نمی‌خورد. پس بهتر است شارژ کارت را همینجا یاد بگیرید. البته کار اصلا سختی نیست. در نظر داشته باشید که دستگاه فقط پول کاغذی قبول می‌کند. 

مراحل شارژ کارت:

  1. کارتتان را در قسمت سفید رنگ سمت چپ دستگاه به صورت عمودی قرار دهید و دستتان را بکشید.(بگذارید آنجا بماند)
  2. در سمت راست دستگاه روزنه ای وجود دارد که چراغی سبز رنگ بالایش روشن و خاموش می‌شود. پول کاغذی را از آنجا به خورد دستگاه دهید! 
  3. پس از چند ثانیه کارت شارژ شده و روی نمایش گر اعلام خواهد کرد که آیا رسید می‌خواهید یا خیر. در اینجا عملیات به پایان رسیده است.

خب امیدوارم مطلب براتون مفید واقع شده باشد. شما میتوانید با استفاده از کارت های ایرانی عضو شتاب هر کجای استانبول که هستید برای خود لیر و یا دلار تهیه کنید. برای اطلاع از نحوه کار کارت خوان های ایرانی در استانبول کلیک کنید.

همچنین می‌توانید با هماهنگی با بخش رزرواسیون نیکو بهترین هتل هارا در بهترین نقاط استانبول رزرو کنید.

گروه نیکو آماده پاسخگویی به سوال های شما عزیزان در مورد تفریح، سرمایه گذاری و کار در ترکیه است. لطفا با ما تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *