اخذ اقامت ترکیه

در کوتاهترین زمان برای شما

اقامت ترکیه

انواع اقامت ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

در حال حاضر ارزانترین و سهل الوصول ترین نوع اقامت ترکیه محسوب می شود ولی دولت کشور ترکیه از بابت ارائه شهروندی ترکیه یا ارائه اقامت دایم ترکیه تعهدی به دارندگان این نوع اقامت ندارد .

این نوع اقامت جهت نیاز توریستها و مسافرانی که موقتا در ترکیه حضور خواهند داشت تصویب شده و با این نوع ویزا، شما اجازه کار رسمی در ترکیه را نخواهید داشت ولی می‌توانید باپیدا کردن شغل مناسب این اقامت را تبدبل به اقامت کاری بکنید.

طبق قانون جدید مهاجرتی ترکیه ، از سال ۲۰۱۴ مدت این اقامت از ۶ ماه به یکسال افزایش یافته و در اصلاحیه اعمال شده در سال ۲۰۱۶ امکان اخذ اقامت دوساله به متقاضیان این نوع اقامت داده شد ولی اخیرا با توجه به قوانین جدید اقامت ترکیه ، اقامت توریستی ترکیه فقط به مدت ۱ سال داده شده و فقط ۲ بار قابل تمدید است. یعنی شما با استفاده از اقامت توریستی حداکثر ۳ سال می‌توانید در ترکیه اقامت داشته باشید و برای اقامت بیشتر باید به یکی از روش هایی که در زیر توضیح دادیم متوسل شوید.

شما باید در مدت مجاز اقامت خود که ۳ ماه در هر ۶ ماه است، اقدام به اخذ اقامت توریستی ترکیه بکنید و گرنه برای اضافه ماندن در ترکیه مجبور به  پرداخت جریمه و خروج ، ورود هستید. 

۱- ۲ قطعه عکس پرسنلی
٢-فرم راندوو
٣-پاسپورت و کپی پاسپورت
۴-کپی اخرین ورود و خروج در پاسپورت
۵-بیمه سلامت(sağlık sigortası)
۶-اجاره نامه همراه با تایید محضری
۷-قبض آب یا برق منزل مورد اجاره
۸-کپی سند مورد اجاره
۹-تأییدیه نسبت به واقعی بودن سند
۱۰-در صورت ساکن بودن؛ تأییدیه ادرس از شهرداری مربوطه
۱۱-نوماراتاژ – شماره سند برای اثبات واقعی بودن آدرس خانه 
۱۲-سوء پیشینه از ایران و ترکیه
۱۳-گردش حساب ۶ ماهه یا افتتاح حساب با واریز کردن ۶۰۰۰ دلار به حساب 
۱۴-گزارش سلامت از بیمارستان دولتی با مهر کمیسیون پزشکی همان بیمارستان

اقامت دانشجویی ترکیه

برای گرفتن این نوع اقامت  اخذ پذیرش از یکی از دانشگاههای ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیل   YÖS،  GRE ,TOMER, ALES, TOEFL, IELTS ، SAT   که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، الزامی می باشد .  پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره مهاجرت ترکیه به شما اقامت دانشجوئی ترکیه با اعتبار یک ساله می‌دهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد. داشتن اقامت دانشجویی نیز برای اقدام به  اخذ شهروندی ترکیه اقامت مناسبی بشمار نمی رود ولی فارغ التحصیل شدن از کشور ترکیه از امتیازات مهم پیدا کردن شغل مناسب و گرفتن اقامت کاری و در نهایت اخذ شهروندی می باشد .

اقامت کاری ترکیه

شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت ترکیه از طریق کار را بدست آورید این است که یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل بپذیرد برای کسب این نوع اقامت، شما باید تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه با تخصص شما را دارد بیکار باشد. با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس پیدا کردن کار رسمی در کشور ترکیه برای ایرانی ها کم است.  یکی از راه های  ممکن دریافت اقامت کاری ترکیه، از طریق ثبت شرکت است.

شهروندی ترکیه و پاسپورت ترکیه به خارجی هاای ارائه میشود که دارای ۵ سال اقامت کاری ترکیه بوده و بیمه ایشان توسط کارفرما مرتب پرداخت شده و در این ۵ سال بیش از ۶ ماه خارج از خاک ترکیه نبوده اند.

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

این نوع اقامت نیز نوعی اقامت کاری محسوب می‌شود با این تفاوت که شما خود کارفرمای خودتان هستید. برای ثبت شرکن در ترکیه شما احتیاج به سرمایه‌گذاری دارید. حداقل هزینه ثبت شرکت در ترکیه ۲۵۰۰ دلار می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر لطفا مطلب ثبت شرکت در ترکیه را مطالعه کنید.

اقامت از طریق خرید ملک

این نوع اقامت یک نوع اقامت توریستی موقت محسوب می‌شود با این تفاوت که شما تا وقتی صاحب ملک در ترکیه هستید این اقامت برای شما قابل تمدید است و اگر در مدت ۵ سال اقامت خود در ترکیه بیش از ۶ ماه خارج از خاک ترکیه نگذرانده باشید می‌توانید برای اقامت دائم و شهروندی ترکیه اقدام کنید. در مورد خرید ملک در ترکیه در مطالب بعدی توضیح خواهیم داد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

طبق تغییرات چاپ شده در روزنامه رسمی مورخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۷ در بند ۲۰ قانون شهروندی ترکیه، خریداران خانه در ترکیه با قیمت بالای یک میلیون دلار ، سرمایه گذاران در ترکیه با رقم بالای دو میلیون دلار و سپرده گذاران رقم سه میلیون دلار در بانکهای ترکیه و همچنین افتتاح کنندگان کسب و کار با استخدام حداقل یکصد نفر شهروند ترکیه از ضوابط اخذ شهروندی معاف بوده و بلافاصله به شهروندی ترکیه در می آیند .

بدون آوردن رقمهای بالا و با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه نیز شما می توانید پس از ۵ سال شهروندی و پاسپورت ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می باشد. اخیرا دولت ترکیه سعی در جذب سرمایه با ارائه امتیازات به سرمایه گذار دارد از جمله ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ترکیه ۵ ساله به سرمایه گذار و خانواده ایشان .

اقامت از طریق ازدواج یا اقامت خانواده

یکی از راه های اخذ اقامت دائم کشور ترکیه ازدواج است. هنگامی که شما با یک شخص ترک ازدواج می کنید می توانید بعد از سپری کردن ۳ سال به صورت متوالی اقامت دائم کشور ترکیه را درخواست کنید. در این بخش برخی قوانین قابل توجه جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج با فرد دارای ملیت ترک را آورده ایم:

– ازدواج نباید صوری باشد بلکه باید حقیقی باشد و یا مدارکی جهت اثبات واقعی بودن ازدواج ارائه شود.

– شخصی که با او ازدواج می کنید، نباید در کشورترکیه پناهنده باشد و باید دارای ملیت ترک باشد.

– پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج حدود ۳ تا ۵ سال طول می کشد و فرد در این پروسه زمانی فقط می تواند از طریق اقامت توریستی درکشور ترکیه حضور داشته باشد.

– شخص متقاضی ازدواج باید از کنسول گری کشور خود در ترکیه برگه ای مبنی بر مجرد بودن خود دریافت کند.

– ازدواج باید به صورت کاملا رسمی باشد و به ثبت برسد تا بتوان از طریق آن اقامت دائم ترکیه را دریافت نمود.

– اگر شخص مورد نظر برای ازدواج در کشور ترکیه دختر باشد و قبلا نیز ازدواج کرده باشد باید از زمان طلاق ۳۰۰ روز گذشته باشد.

گروه نیکو با در اختیار داشتن کادری با تجربه آماده یاری هموطنان عزیز در زمینه اخذ اقامت ترکیه می‌باشد. لطفا با ما تماس بگیرید.

اگر در ترکیه اقامت دارید یا قصد دارید برای زندگی به این کشور بیاید، توصیه می‌کنم مطلب قوانین ترکیه رو هم مطالعه کنید.

شما میتوانید با استفاده از کارت های ایرانی عضو شتاب هر کجای استانبول که هستید از طریق بخش صرافی نیکو برای خود لیر و یا دلار تهیه کنید. برای اطلاع از نحوه کار کارت خوان های ایرانی در استانبول کلیک کنید.

همچنین می‌توانید با هماهنگی با بخش رزرواسیون نیکو بهترین هتل ها را در بهترین نقاط استانبول رزرو کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

error: لطفا کپی نکنید!!